CFM-A225B-018-327-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-A225B-018-327-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-A225B-018-327-20
Description
FAN AXIAL 120X25.4MM 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 62.9 CFM (1.76m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
28.8dB(A)
Series
Power (Watts)
2.25 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.450A
Air Flow
62.9 CFM (1.76m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C