CDM-12008
CDM-12008
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-12008
DigiKey Part Number
102-2494-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-12008
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 800 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDM-12008 Models
Category
Efficiency - Testing
500mW/100mm
Power - Rated
500 mW
Power - Max
600 mW
Part Status
Active
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
1000Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Efficiency - dBA
90.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)