CDM-10008 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
PUI Audio, Inc.
In Stock: 47
Datasheet
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 960 Hz ~ 20 kHz Top Round
CDM-10008
CDM-10008
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-10008
DigiKey Part Number
102-2493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-10008
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 86DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CDM-10008 Models
Category
Efficiency - Testing
300mW/100mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
300 mW
Packaging
Tray
Power - Max
500 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
960 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
1200Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Efficiency - dBA
86.00
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)