CBM-6025C-240-310-22
DigiKey Part Number
2223-CBM-6025C-240-310-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBM-6025C-240-310-22
Description
DC BLOWER, 60 X 60 X 25MM, 24 VD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 60mm L x 60mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 7.3 CFM (0.204m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBM-6025C-240-310-22 Models
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
31.0dB(A)
Series
Power (Watts)
2.16 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
7.3 CFM (0.204m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.500 in H2O (124.5 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C