63PZK220M10X20
DigiKey Part Number
1189-63PZK220M10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PZK220M10X20
Description
CAP ALUM HYBRID TH 63V 220UF 20%
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
645 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C