6.3ZLQ1500MEFC8X16
DigiKey Part Number
1189-3599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3ZLQ1500MEFC8X16
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6.3ZLQ1500MEFC8X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
834 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.39 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C