50YXJ10M5X11
DigiKey Part Number
1189-2322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ10M5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50YXJ10M5X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
1.5 Ohms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C