SML-D12W8WT86A
DigiKey Part Number
SML-D12W8WT86ATR-ND - Tape & Reel (TR)
SML-D12W8WT86ACT-ND - Cut Tape (CT)
SML-D12W8WT86ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-D12W8WT86A
Description
LED YELLOW CLEAR 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SML-D12W8WT86A Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
2mA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm