SML-D12V1WT86 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SML-D12V1WT86 |
Description | LED RED DIFFUSED 1608 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 630nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SML-D12V1WT86 Models |
Category | Lens Size 1.20mm x 0.80mm |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Configuration Standard | Supplier Device Package |
Lens Color White | Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W |
Lens Transparency Diffused | Height (Max) 0.65mm |