RSS100N03FRATB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSS100N03FRATB |
Description | MOSFET N-CH 30V 10A 8SOP |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 10A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RSS100N03FRATB Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 5 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1070 pF @ 10 V |
Part Status Not For New Designs | Power Dissipation (Max) 2W (Ta) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V | Supplier Device Package 8-SOP |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.3mOhm @ 10A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA | Base Product Number |