RSR020N06TL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.630
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 724.623
Datasheet
onsemi
onsemi
Panjit International Inc.
N-Channel 60 V 2A (Ta) 540mW (Ta) Surface Mount TSMT3
RSR020N06TL
DigiKey Part Number
RSR020N06TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSR020N06TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RSR020N06TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSR020N06TL
Description
MOSFET N-CH 60V 2A TSMT3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSR020N06TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.9 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
180 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
540mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 2A, 10V