RSR010N10HZGTL
DigiKey Part Number
846-RSR010N10HZGTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RSR010N10HZGTLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RSR010N10HZGTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSR010N10HZGTL
Description
MOSFET N-CH 100V 1A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 1A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.5 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
140 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Supplier Device Package
TSMT3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 1A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA