RSQ020N03TR
DigiKey Part Number
RSQ020N03TR-ND - Tape & Reel (TR)
RSQ020N03CT-ND - Cut Tape (CT)
RSQ020N03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSQ020N03TR
Description
MOSFET N-CH 30V 2A TSMT6
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 2A (Ta) 600mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSQ020N03TR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.1 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Last Time Buy
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
110 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
600mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT6 (SC-95)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
134mOhm @ 2A, 10V