RSQ015P10HZGTR
DigiKey Part Number
846-RSQ015P10HZGTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RSQ015P10HZGCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RSQ015P10HZGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSQ015P10HZGTR
Description
MOSFET P-CH 100V 1.5A TSMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 1.5A (Ta) 950mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
950 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
950mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Supplier Device Package
TSMT6 (SC-95)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
470mOhm @ 1.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA