RSF014N03TL
DigiKey Part Number
RSF014N03TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSF014N03TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RSF014N03TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF014N03TL
Description
MOSFET N-CH 30V 1.4A TUMT3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 1.4A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSF014N03TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2 nC @ 5 V
Vgs (Max)
20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
70 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
800mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
240mOhm @ 1.4A, 10V