RQ7E110AJTCR
DigiKey Part Number
RQ7E110AJTCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ7E110AJTCRCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ7E110AJTCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ7E110AJTCR
Description
MOSFET N-CH 30V 11A TSMT8
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 11A (Tc) 1.5W (Tc) Surface Mount TSMT8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ7E110AJTCR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2410 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 4.5A, 11V