RQ6E055BNTCR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 30 V 5.5A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
RQ6E055BNTCR
DigiKey Part Number
RQ6E055BNTCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ6E055BNTCRCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ6E055BNTCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ6E055BNTCR
Description
MOSFET N-CH 30V 5.5A TSMT6
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RQ6E055BNTCR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.6 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
355 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 5.5A, 10V