RQ5L015SPTL
DigiKey Part Number
RQ5L015SPTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5L015SPTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5L015SPTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5L015SPTL
Description
MOSFET P-CH 60V 1.5A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 1.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TSMT3
EDA/CAD Models
RQ5L015SPTL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
500 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 1.5A, 10V