RQ3N040ATTB1
DigiKey Part Number
846-RQ3N040ATTB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RQ3N040ATTB1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RQ3N040ATTB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ3N040ATTB1
Description
PCH -80V -10A, HSMT8, POWER MOSF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 80 V 4A (Ta), 10A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
930 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 15W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HSMT (3.2x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
126mOhm @ 4A, 10V