RHP020N06T100
DigiKey Part Number
RHP020N06T100TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHP020N06T100CT-ND - Cut Tape (CT)
RHP020N06T100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHP020N06T100
Description
MOSFET N-CH 60V 2A MPT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 2A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHP020N06T100 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
140 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
MPT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 2A, 10V