RH6L040BGTB1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RH6L040BGTB1 |
Description | NCH 60V 65A, HSMT8, POWER MOSFET |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 40A (Tc) 59W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.8 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1320 pF @ 30 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 59W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-HSMT (3.2x3) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.1mOhm @ 40A, 10V | Base Product Number |