RFN20NS3SFHTL
DigiKey Part Number
RFN20NS3SFHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RFN20NS3SFHTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RFN20NS3SFHTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFN20NS3SFHTL
Description
DIODE STANDARD 350V 20A LPDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 350 V 20A Surface Mount LPDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFN20NS3SFHTL Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 350 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
412pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
350 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
20A
Supplier Device Package
LPDS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)