RF4L055GNTCR
DigiKey Part Number
RF4L055GNTCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RF4L055GNTCRCT-ND - Cut Tape (CT)
RF4L055GNTCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF4L055GNTCR
Description
MOSFET N-CH 60V 5.5A HUML2020L8
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 5.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount HUML2020L8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.7V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
HUML2020L8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
43mOhm @ 5.5A, 10V