RF201LAM4STR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RF201LAM4STR |
Description | DIODE STANDARD 400V 1.5A PMDTM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 400 V 1.5A Surface Mount PMDTM |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RF201LAM4STR Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 30 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 400 V |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V | Supplier Device Package PMDTM |
Current - Average Rectified (Io) 1.5A | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1.5 A | Base Product Number |