RF2001NS3DFHTL
DigiKey Part Number
RF2001NS3DFHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RF2001NS3DFHTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RF2001NS3DFHTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2001NS3DFHTL
Description
DIODE ARRAY GP 300V 20A LPDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 300 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF2001NS3DFHTL Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 300 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Supplier Device Package
LPDS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)