RD3P200SNFRATL
DigiKey Part Number
RD3P200SNFRATLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RD3P200SNFRATLCT-ND - Cut Tape (CT)
RD3P200SNFRATLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD3P200SNFRATL
Description
MOSFET N-CH 100V 20A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 20A (Ta) 20W (Tc) Surface Mount TO-252
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RD3P200SNFRATL Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
20W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Supplier Device Package
TO-252
Rds On (Max) @ Id, Vgs
46mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA