RBR3MM40ATR
DigiKey Part Number
RBR3MM40ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR3MM40ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR3MM40ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR3MM40ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDU
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RBR3MM40ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A