RB560VM-40FHTE-17 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB560VM-40FHTE-17 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA UMD2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 500mA Surface Mount UMD2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RB560VM-40FHTE-17 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 40 V |
Mfr | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package UMD2 |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 500 mA | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |