RB558VYM150FHTR
DigiKey Part Number
RB558VYM150FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB558VYM150FHCT-ND - Cut Tape (CT)
RB558VYM150FHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB558VYM150FHTR
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 500MA TUMD2M
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 500mA Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB558VYM150FHTR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
6.35 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 150 V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 500 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)