RB540SM-40T2R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB540SM-40T2R |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA EMD2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 200mA Surface Mount EMD2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package EMD2 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Operating Temperature - Junction 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 200mA | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710 mV @ 100 mA |