RB095BM-40FHTL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB095BM-40FHTL |
Description | DIODE ARRAY SCHOTT 40V 6A TO-252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RB095BM-40FHTL Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 11.4 ns |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Qualification AEC-Q101 |
Technology Schottky | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 6A | Supplier Device Package TO-252 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 3 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |