RB088NS100TL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB088NS100TL |
Description | DIODE ARRAY SCHOTT 100V 5A LPDS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RB088NS100TL Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V |
Part Status Active | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Mounting Type Surface Mount |
Technology Schottky | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package LPDS |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A | Base Product Number |