RB088LAM-40TFTR
DigiKey Part Number
846-RB088LAM-40TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB088LAM-40TFTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB088LAM-40TFTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB088LAM-40TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 5A Surface Mount PMDTM
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.6 µA @ 40 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 5 A