PDZVTR5.1B
DigiKey Part Number
PDZVTR5.1BTR-ND - Tape & Reel (TR)
PDZVTR5.1BCT-ND - Cut Tape (CT)
PDZVTR5.1BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZVTR5.1B
Description
DIODE ZENER 5.1V 1W PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1 W ±5.88% Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDZVTR5.1B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
PMDTM
Tolerance
±5.88%
Base Product Number
Power - Max
1 W