LTR18EZPFSR068
DigiKey Part Number
846-LTR18EZPFSR068TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR18EZPFSR068CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR18EZPFSR068DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR18EZPFSR068
Description
RES 0.068 OHM 1% 1.5W 1206 WIDE
Detailed Description
68 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.027" (0.68mm)