KTR18EZPJ102
DigiKey Part Number
RHM1.0KPTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1.0KPCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1.0KPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTR18EZPJ102
Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
1 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
KTR18EZPJ102 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)