BV2HD045EFU-CE2
DigiKey Part Number
846-BV2HD045EFU-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV2HD045EFU-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV2HD045EFU-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV2HD045EFU-CE2
Description
AUTOMOTIVE 2CH 45 M HIGH-SIDE SW
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 21A 16-HSSOP-C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BV2HD045EFU-CE2 Models
Category
Rds On (Typ)
45mOhm
Mfr
Input Type
CMOS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
2
Qualification
AEC-Q100
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
16-HSSOP-C
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6V ~ 28V
Base Product Number
Current - Output (Max)
21A