BV1HJ045EFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BV1HJ045EFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1HJ045EFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1HJ045EFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1HJ045EFJ-CE2
Description
BUILT-IN OUTPUT DIAGNOSIS 1CH HI
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 5A 8-HTSOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BV1HJ045EFJ-CE2 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Mfr
Rds On (Typ)
45mOhm
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Ratio - Input:Output
1:1
Grade
Automotive
Output Configuration
High Side
Qualification
AEC-Q100
Interface
On/Off
Voltage - Load
6V ~ 28V