BSM400D12P2G003
DigiKey Part Number
846-BSM400D12P2G003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM400D12P2G003
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 400A MODULE
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 400A (Tc) 2450W (Tc) Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 85mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
2450W (Tc)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
400A (Tc)