BSM300D12P4G101
DigiKey Part Number
846-BSM300D12P4G101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM300D12P4G101
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 291A MODULE
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 291A (Tc) 925W (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 145.6mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
30000pF @ 10V
Packaging
Box
Power - Max
925W (Tc)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
291A (Tc)