BD33KA5WFP-E2
DigiKey Part Number
BD33KA5WFP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD33KA5WFP-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD33KA5WFP-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33KA5WFP-E2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD33KA5WFP-E2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
550 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
550 µA
Digi-Reel®
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 200mA