BD33C0AFP-CE2
DigiKey Part Number
BD33C0AFP-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD33C0AFP-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD33C0AFP-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33C0AFP-CE2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD33C0AFP-CE2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
26.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA