BA78M12FP-E2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BA78M12FP-E2 |
Description | IC REG LINEAR 12V 500MA TO252-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BA78M12FP-E2 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 6 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 800 µA |
Part Status Obsolete | PSRR 63dB (120Hz) |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 27V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Supplier Device Package TO-252-3 |
Voltage Dropout (Max) 2V @ 500mA (Typ) | Base Product Number |