2SB1260T100R
DigiKey Part Number
2SB1260T100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SB1260T100RCT-ND - Cut Tape (CT)
2SB1260T100RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SB1260T100R
Description
TRANS PNP 80V 1A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 80 V 1 A 100MHz 2 W Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SB1260T100R Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
180 @ 100mA, 3V
Mfr
Power - Max
2 W
Frequency - Transition
100MHz
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 50mA, 500mA