2SAR542PT100
DigiKey Part Number
2SAR542PT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2SAR542PT100CT-ND - Cut Tape (CT)
2SAR542PT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SAR542PT100
Description
TRANS PNP 30V 5A MPT3
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 30 V 5 A 240MHz 2 W Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SAR542PT100 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
2 W
Frequency - Transition
240MHz
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
5 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 100mA, 5A