2SA2071P5T100Q
DigiKey Part Number
2SA2071P5T100QTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SA2071P5T100QCT-ND - Cut Tape (CT)
2SA2071P5T100QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SA2071P5T100Q
Description
TRANS PNP 60V 3A MPT3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 60 V 3 A 180MHz 500 mW Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SA2071P5T100Q Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
500 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
180MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
500mV @ 200mA, 2A