2SA2071P5T100Q | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 2SA2071P5T100Q |
Description | TRANS PNP 60V 3A MPT3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor PNP 60 V 3 A 180MHz 500 mW Surface Mount MPT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 2SA2071P5T100Q Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 2V |
Mfr | Power - Max 500 mW |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 180MHz |
Part Status Active | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 3 A | Package / Case TO-243AA |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V | Supplier Device Package MPT3 |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 200mA, 2A | Base Product Number |