SZBZX84C51LT3
DigiKey Part Number
2156-SZBZX84C51LT3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C51LT3
Description
DIODE ZENER 51V 225MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 51 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 35.7 V