SMCJ45CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-SMCJ45CA-ND |
Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
Manufacturer Product Number | SMCJ45CA |
Description | TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB |
Customer Reference | |
Detailed Description | 72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A |
Series | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Bulk | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 50V | Supplier Device Package |