NGTB45N60SWG is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 431
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 300
Datasheet
In Stock: 582
In Stock: 0
In Stock: 190
IGBT Trench Field Stop 600 V 90 A 250 W Through Hole TO-247-3
NGTB45N60SWG
DigiKey Part Number
NGTB45N60SWG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB45N60SWG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 90A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
134 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
70ns/144ns
Part Status
Discontinued at DigiKey
Test Condition
400V, 45A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
376 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
90 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 45A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
250 W